09.08.2019

Dokonalý outfit logistiky pre švédske športové oblečenie.

Odvetvie: Textilný priemysel

Výzva: Optimálne využitie skladových a prepravných prostriedkov, výber správnych vozíkov a regálových systémov.

Riešenie: Analýza, návrh usporiadania skladu a zloženie flotily. Skladová plocha 10 500 m2, päť úrovní regálov, 33 000 odberných miest a 8 500 paletových miest. Asistenčný systém Active Floor Compensation (AFC) umožňuje maximálny výkon aj pri nerovných podlahách.

Produkty STILL: Intralogistické poradenstvo, sklad s 10 úzkymi uličkami, sklad s 8 širokými uličkami, plošinová sústava, regálový vozík MX-X s AFC, vozíky s výsuvným zdvíhacím zariadením FM-X, vozíky pre vertikálne vychystávanie EK-X.

 

Športové a lifestylové oblečenie je na vzostupe: Na účely rýchleho dodania vybudovala spoločnosť New Wave GmbH moderné logistické centrum na exkluzívny predaj tradičnej švédskej značky CRAFT v Nemecku. Pre dodávky do 24 hodín je distribučné centrum, ktoré sa nachádza bezprostredne pri diaľnici A3 a v blízkosti diaľnice A7 v Geiselwinde v Dolných Frankoch, skutočným míľnikom. Spoločnosť STILL, odborník na individuálne vnútropodnikové logistické riešenia, bola poverená návrhom a inštaláciou intralogistického systému. Inovatívny asistenčný systém Active Floor Compensation (AFC) pre regálové vozíky MX-X predstavuje výnimočné technické riešenie. Vďaka inteligentnému systému AFC spoločnosti STILL dosahuje vychystávací vozík v úzkych uličkách maximálnu rýchlosť jazdy bez potreby nákladného brúsenia podlahy haly. 

Starý sklad bol úplne demontovaný

Švédska prémiová značka CRAFT je v súčasnosti jednou z popredných svetových značiek v oblasti funkčného športového oblečenia. Vzhľadom na rastúci obrat a počet položiek začal byť sklad spoločnosti New Wave s rozlohou 1 700 m2 na rakúskych hraniciach a v blízkosti centrály v Oberaudorfe postupne príliš malý na predaj v Nemecku. V modernom logistickom centre v Geiselwinde môže spoločnosť New Wave na logistickej ploche 10 500 m2 ponúknuť lepšie služby. Okrem toho sa nové logistické centrum nachádza v strede Nemecka – ideálnom mieste na rýchle dodávky. Mario Hammer, prevádzkový riaditeľ nového logistického centra: „Polovicu objemu našich predajní tvoria kolekcie CRAFT. Väčšina našich ostatných značiek sa dodáva najmä na ďalšie spracovanie, napríklad na potlač alebo vyšívanie. Pre tieto rýchle obchody môžeme objednávky, ktoré prídu z našej centrály v Oberaudorfe do 14:00 h, môžeme vyzdvihnúť a pripraviť na expedíciu ešte v ten istý deň – dokonca dokážeme vybaviť aj objednávky, ktoré prídu do 16:00 h.“ Nové logistické centrum bude doplnené o showroom. Čoskoro sa otvorí predajňa všetkých odevných značiek.

Starostlivý dizajn skladu

Cieľom návrhu skladu je optimalizovať využitie skladovacích a prepravných zariadení a zároveň minimalizovať náklady na prevádzku skladu. Patrick Litz, projektový manažér spoločnosti STILL: „V rámci návrhu skladu sa najprv analyzovali požiadavky na nové logistické centrum. Tím zložený z miestnych odborníkov a našich špecialistov v Hamburgu vyvinul rôzne skladové riešenia na základe analýz materiálového toku a vozíkov. Naši špecialisti dôkladne preskúmali podmienky v novom logistickom centre, štruktúru položiek a požadované procesy vychystávania a výsledky implementovali do návrhu skladového riešenia. Po vyhodnotení a výpočte nákladovej efektívnosti sme spolu s New Wave vyhodnotili tieto riešenia a na základe výsledkov sme vytvorili najlepší logistický koncept.“

Tento koncept zahŕňa: Usporiadanie skladu, výber správnych regálových systémov v kombinácii s vhodnými vozíkmi – vrátane tlačiarne čiarových kódov, skenera a terminálu na vozíku a plošinového systému pre najnovšiu kolekciu CRAFT. Andreas Dürlich, projektant regálových systémov STILL: „S cieľom maximálne využiť výšku skladu na skladovacie účely boli nainštalované vysoké regály. Na zabezpečenie vysokého využitia plochy a optimálneho toku materiálu bol sklad rozdelený na časť s 10 úzkymi uličkami a časť s 8 širokými uličkami.“

Regály v úzkych uličkách sa vyznačujú veľmi vysokým využitím priestoru, a preto sú ideálne pre položky s vysokým počtom a stredným obratom. Regálový zakladač MX-X pre prácu v úzkych uličkách sa tu bude používať na vychystávanie, stohovanie a vyskladňovanie kompletných paliet s výškou až 8,30 m. Vedúci projektu STILL zdôrazňuje: „Pri vývoji modelu MX-X sme kládli veľký dôraz na ergonomický komfort pracoviska vodiča. Na zabezpečenie veľmi ergonomickej práce bol model MX-X vybavený aj zábranou proti vykláňaniu.

To umožňuje ľahší prístup k tovaru, aj keď je vzdialenosť k palete niekedy príliš veľká.“ Sklad so širokými uličkami je ideálny pre položky s vysokým obratom. Regál obsluhujú dva regálové zakladače FM-X s výsuvným zdvíhacím zariadením a päť vertikálnych vychystávacích vozíkov EK-X.

Inovatívne asistenčné systémy zvyšujú výkonnosť prekládky

Okrem bezpečnosti a ergonómie sa spoločnosť New Wave samozrejme zaujíma aj o ekonomické riešenia, čo zvyčajne znamená zvýšenie výkonu prekládky. Markus Maier, systémový manažér predaja intralogistických systémov v spoločnosti STILL v Norimbergu: „Stav podlahy haly neumožňoval vozíku MX-X jazdiť maximálnou rýchlosťou. Pri výške zdvihu do 8,30 m by bol prijateľný maximálny výškový rozdiel 3 mm medzi pravou a ľavou jazdou stopou. Namerali sme však až 9,5 m.“ Patrick Litz dodáva: „Vďaka nášmu inovatívnemu asistenčnému systému Active Floor Compensation (AFC) dokážeme využiť plný výkon vozíka aj pri nižších požiadavkách na rovnosť podlahy. Náš systém AFC sníma nerovnosti podlahy v jazdných dráhach oporných kolies a v reálnom čase kompenzuje tieto nerovnosti v ľavej a pravej dráhe.“ 

Systém AFC spoločnosti STILL, ktorý je na trhu jedinečný, reaguje vďaka rýchlym procesorom bez oneskorenia aj pri maximálnej rýchlosti jazdy. V porovnaní s pasívnymi systémami, ktoré iba tlmia, tento systém aktívne zabraňuje kývaniu ešte pred jeho vznikom, čo z neho robí skutočnú alternatívu finančne nákladnej renovácie podlahy skladu. 

Mario Hammer potvrdzuje: „Výkonnosť vozíkov s AFC je vynikajúca. Rozdiel je obrovský. Po zmeraní výšky v uličkách nás tento voliteľný asistenčný systém STILL presvedčil. Podarilo sa nám ušetriť peniaze na nákladnú renováciu podlahy v hale.“ Walter Schmidt, regionálny manažér predaja v norimberskej pobočke spoločnosti STILL, potvrdzuje: „Podľa zaťaženia sa zbrúsená podlaha haly musí približne po desiatich rokoch renovovať, čo si vyžaduje vysoké náklady. Náš systém AFC sa preto v každom prípade oplatí.“

Pri nakladaní a vykladaní ťažkých nákladov sa môže stožiar MX-X vo veľkých výškach rozkývať. Vodič musí počkať, až kým sa stožiar prestane kývať. Aby sa zabránilo kolísaniu, pôsobí proti nemu ďalší inteligentný asistenčný systém STILL – aktívna stabilizácia zaťaženia (ALS). S užitočnými asistenčnými systémami AFC a ALS je práca oveľa príjemnejšia a výkonnosť prekládky výrazne vyššia.

Efektívne vychystávanie

Na optimálne vychystávanie bolo v celom systéme vysokých regálov na piatich nižších úrovniach regálov a na úrovni podlahy vytvorených 33 000 vychystávacích bodov pre krabice a 8 500 paletových bodov pre doplnenie. Všetky skladové miesta sú v systéme správy tovaru priradené k pevným skladovým oblastiam a rozdelené do položiek A, B alebo C na rýchly prístup. Tovar, ktorý sa má doplniť, leží vždy na paletách nad tovarom, ktorý sa má vyskladniť, a je zabezpečený dvoma zakladačmi FM-X s výsuvným zdvíhacím zariadením v časti skladu so širokou uličkou a vozíkom MX-X v časti s úzkou uličkou. Mario Hammer vysvetľuje: „Každý deň pripravíme približne 3 000 položiek pomocou vychystávacích vozíkov EK-X. To je približne 600 balíkov, ktoré potom vyzdvihne a doručí spoločnosť UPS. Na konci roka pribudne do sortimentu približne 13 000 položiek z oblasti tímových športov. Na tieto dodatočné požiadavky sme už reagovali objednaním druhého modelu STILL MX-X.“

Kolekcia CRAFT: Dvakrát ročne najvyššie objednávky

Dvakrát ročne sa najnovšia kolekcia CRAFT ukladá do systému plošín v priehradkách regálov. Doplňovanie tovaru prebieha v sklade so širokými uličkami pod plošinou. Pri letných a zimných kolekciách sa objem objednávok znásobuje dvakrát ročne. Pretože potom všetci predajcovia športového oblečenia objednávajú v rovnakom čase. Po dodaní lodných kontajnerov sa položky novej kolekcie jednoducho prevezmú do systému host a okamžite sa zoskupia na odstavnej ploche pred plošinou, aby sa tovar mohol okamžite expedovať. Krátke trasy v logistickom centre sú rozhodujúce pre včasné doručenie týchto neodkladných objednávok. 

Servisní technici rýchlo na mieste

Niektorí servisní technici spoločnosti STILL pochádzajú z tohto regiónu. Okrem toho sa pobočka spoločnosti STILL v Norimbergu nachádza v blízkosti logistického centra. „Jeden servisný technik dokonca býva tu v Geiselwinde. Ďalší sa nachádza v 13 km vzdialenom meste Ebrach. Tak ako musíme rýchlo expedovať, musí byť aj servisný technik v prípade potreby rýchlo na mieste. Dôležitým kritériom pri rozhodovaní o spoločnosti STILL bola rýchlosť služieb,“ hovorí Mario Hammer.

Zhrnutie


Okrem návrhu a organizácie regálovej a prepravnej techniky a usporiadania skladu dodala spoločnosť STILL aj kompletnú intralogistiku pre nové logistické centrum. Veľkou výzvou bolo premeniť komponenty bývalého skladu na svet vysokých regálov. Vďaka prehľadnej organizácii skladových miest s jasným rozdelením podľa obratu sa zlepšil prehľad o sklade. Spolu s rozšíriteľnou manipulačnou technikou a veľkými vychystávacími plochami sa optimalizoval celý tok materiálu. „To nám umožňuje pružne reagovať na veľké objednávky aj na malé online objednávky. Po uvedení nášho logistického centra do prevádzky sme už po krátkom čase dosiahli veľmi dobré výsledky na výkonnostnej krivke. Významne k tomu prispela kompetentnosť spoločnosti STILL pri poskytovaní riešení pri plánovaní aj hladkej realizácii projektu a dodržiavanie stanoveného harmonogramu,“ zhrnul Mario Hammer.