28.03.2023

Automatizácia pre maloobchodného predajcu domácich potrieb: Leroy Merlin sa rozhodol pre AGV od spoločnosti STILL

Leroy Merlin

Odvetvie: Francúzsky maloobchodný predajca a sieť obchodov s domácimi potrebami. Približne 100 000 zamestnancov, takmer 400 predajní v 12 krajinách.

Výzva: Skladová plocha 72 000 m2 , denný objem manipulácie približne 3600 paliet alebo 70 000 balíkov.

Riešenie: Analýza, plánovanie a implementácia novej koncepcie skladu. Takmer polovica plochy bola automatizovaná. Integrácia systému vrátane systému riadenia skladu (WMS), systému kontroly skladu (WCS).

Produkty: Automatizované vysokozdvižné paletové vozíky STILL EXV iGo systems, automatizované STILL MX-X iGo systems do veľmi úzkych uličiek, systém kontroly skladu (WCS)

Leroy Merlin je francúzsky maloobchodný predajca a sieť obchodov s domácimi potrebami. Jeho prevádzka Réau v departemente Seine-et-Marne má rozlohu viac ako 72 000 m2 , pričom polovica je už automatizovaná. Spoločnosť STILL je partnerom spoločnosti Leroy Merlin v oblasti intralogistiky už viac ako 15 rokov a do jedného z jej nedávnych projektov prispela celkovo 27 vozíkmi AGV (Automated Guided Vehicles) s cieľom zlepšiť kvalitu vychystávania, znížiť chybovosť a skrátiť dodacie lehoty.

Logistický areál Réau sa nachádza v Seine-et-Marne, najväčšom departemente regiónu Ile-de-France. Okrem Dourges a Valence je Réau jedným z troch miest vo francúzskej distribučnej sieti popredného dodávateľa výrobkov pre dom a záhradu. Na rozdiel od ôsmich regionálnych pobočiek spoločnosti a troch pobočiek so zameraním na elektronický obchod túto konkrétnu pobočku prevádzkuje samotná spoločnosť Leroy Merlin a nie jej logistickí partneri. Celý areál sa rozprestiera na ploche 72 000 m2 , rozdelenej do 12 zón, z ktorých približne polovica bola automatizovaná spoločnosťou STILL.

"Dnes skladujeme celkovo 4000 položiek a čoskoro sa ich počet zvýši na 8000," hovorí Olivier Mangnier, projektový manažér spoločnosti Leroy Merlin. "Automatizáciou našej internej logistiky sa nám podarilo znížiť tlak na zamestnancov, dosiahnuť náš cieľ nulového počtu pracovných úrazov, ako aj ponúknuť našim zákazníkom kratšie dodacie lehoty vďaka zvýšenej produktivite."

Jemne vyladený "AGV balet":
od príjmu prichádzajúceho tovaru až po kompletizáciu objednávok

V oblasti príjmu tovaru sa prichádzajúce palety naložia na dopravníkový systém a prejdú kontrolným bodom (kontrola rozmerov, hmotnosti a identifikácia čiarovým kódom) pred vložením do jedného zo 16 automatizovaných STILL EXV-SF iGo systems. Tieto AGV sú vybavené lítiovo-iónovými batériami, ktoré možno ľahko a pohodlne dobíjať kedykoľvek v blízkosti miesta ich nasadenia. STILL EXV-SF iGo systems sú vybavené laserovým riadiacim systémom s trianguláciou a prepravujú palety na miesto dočasného uskladnenia (24 000 m2 ) so 40 vysokými regálmi. V prevádzke je 11 automatizovaných vozíkov STILL MX-X iGo systems do veľmi úzkych uličiek, ktoré sa starajú o skladovanie a vyberanie. Vďaka indukčnému navádzaniu a 3D kamerám MX-X s istotou prechádzajú cez 90 metrov dlhé a 12 metrov vysoké uličky. Po uložení a vybratí jeden z automatizovaných EXV-SF iGo systems prijíma tovar a "napája" dopravník, ktorý po operácii „dekantácie“ (prebalenie tovaru do skladových kontajnerov) naloží shuttle s 80 000 miestami na vyzdvihnutie až 70 000 balíkov denne.

VR a automatizovaný expedičný sklad

Vo fáze plánovania spoločnosť Leroy Merlin použila simuláciu VR (virtuálnej reality), aby boli pracovné miesta s dopravníkovým pásom čo najergonomickejšie. Vďaka týmto optimalizovaným staniciam sa riziko muskuloskeletálnych ochorení minimalizuje na najnižšiu možnú mieru

V budúcnosti bude automatizovaný sklad, ktorý pozostáva z deviatich uličiek na 19 podlažiach a 171 shuttle, schopný spracovať 70 000 balíkov denne a expedovať zásielky do 140 obchodov, ako aj priamo online zákazníkom.

Od analýzy a testovania až po inštaláciu a integráciu

Úloha integrácie 27 AGV by sa nemala podceňovať: "Nie je to len jednoduchý prípad prepravy palety z bodu A do bodu B," vysvetľuje Bruno Chambraud, manažér distribúcie intralogistických systémov zo spoločnosti STILL vo Francúzsku. "Každý deň sa premiestni približne 3600 paliet, čo si vyžaduje koordináciu početných presunov materiálu z jednej oblasti do druhej. To si vyžaduje komplexnú stratégiu toku tovaru, ktorá zohľadňuje rôzne rozmery nákladu, optimalizáciu toku tovaru a profily pohybu vozíkov AGV."

Pred samotnou inštaláciou sa najprv vykonalo rozsiahle testovanie v jednej zóne počas troch mesiacov. Cieľom bolo zabezpečiť kompatibilitu všetkých systémov: customer WMS (systému riadenia skladu), WCS (systému kontroly skladu), protipožiarnej ochrany, dopravných systémov od rôznych výrobcov, požiadaviek na IT a bezpečnosť atď.

"So spoločnosťou STILL spolupracujeme od roku 2006," dodáva Olivier Mangnier. "Náš vzťah sa v priebehu rokov vyvíjal a spoločnosť STILL je teraz naším jediným partnerom pre všetky vozové parky - pre všetky naše logistické miesta vo Francúzsku." Úspešné partnerstvo: od jeho začiatku nebola v automatizovanej oblasti závodu zaznamenaná jediná nehoda alebo prerušenie prevádzky!

Individuálne automatizačné riešenia spoločnosti STILL

Rôzne skladové situácie si vyžadujú individuálne riešenia. Zariadenia iGo systems vám ponúkajú dokonale zladenú kombináciu rôznych automatizovaných výrobných vozíkov radu STILL a zodpovedajúcej technológie vrátane inštalácie všetkých komponentov.

Analýza, plánovanie, implementácia - dôverujte automatizácii, ktorá spĺňa vaše potreby a prináša maximálnu efektivitu výberom najlepších technológií pre vaše požiadavky. Rôzne typy navigácie umožňujú vozíkom samostatný pohyb po sklade. Týmto spôsobom môžete vždy zostať flexibilní, pretože všetky automatizované sériovo vyrábané vozíky možno v najhoršom prípade ovládať aj manuálne.

Kvalita zariadení radu iGo systems sa osvedčila v mnohých projektoch automatizácie. Po implementácii automatizačného riešenia na mieru vám profesionálny servisný model zaručí, že váš systém bude vždy k dispozícii.