Flotila, šitá na mieru pre spoločnosť PKZ Slovakia

November 2016 - Každý nový projekt znamená pre poskytovateľa logistických služieb zabezpečenie špecifických požiadaviek na mieru projektu. Týka sa to nielen potrebných priestorov, ale je dôležité pripraviť podľa nárokov i manipulačnú techniku, regálový systém či IT požiadavky.

Spoločnosť PKZ Slovakia je poskytovateľom komplexných logistických služieb a na slovenskom trhu pôsobí už 20 rokov. Od začiatku svojho pôsobenia poskytuje PKZ cestnú celovozovú a zbernú zásielkovú službu a colno-deklaračné služby. V roku 2000 rozšírila PKZ Slovakia svoje portfólio služieb o leteckú námornú prepravu, zmluvnú logistiku a poradenstvo v oblasti logistiky. Neskôr vstúpila do strategického partnerstva s firmou Hellmann Worldwide Logistics. Prostredníctvom jej celosvetovej siete dokáže PKZ zabezpečiť logistické služby pre svojich klientov na celom svete.

Projekt vyžaduje špecifické riešenie
Keď PKZ Slovakia vstupovala do nového projektu pre svojho partnera, bolo potrebné priestory vybaviť novou technikou podľa momentálnych potrieb. Preto firma oslovila spoločnosť STILL SR, s ktorou už mala niekoľkoročnú spoluprácu. „Aktívne sme začali s PKZ spolupracovať pred približne troma rokmi, keď vznikla potreba obmeniť časť manipulačnej techniky vo firme. Pri tejto obmene bolo veľmi dôležité obojstranne zadefinovať a dodržať presné špecifikácie pre nakupovanú techniku, tak aby bola zohľadnená rôznorodá skladba aktuálne manipulovaného tovaru, budúce potreby a hlavne obmedzená variabilita skladových priestorov, ktoré sme v tom čase využívali,“ vysvetľuje Tomáš Ličko, obchodný zástupca společnosti STILL SR.
Riešenie STILL nahrádzalo zastaranú, neefektívnu a na údržbu veľmi náročnú techniku, ktorá začínala byť brzdou pri rozvoji aktivít firmy.
„STILL je pre nás obchodným partnerom, ktorý svojimi osvedčenými ale aj inovatívnymi technológiami dokáže ponúknuť riešenie ušité na mieru konkrétnemu typu projektu. Či už sa jedná o krátkodobé alebo dlhodobé logistické projekty, vždy sa v portfóliu STILL našiel správny produkt,“ vysvetľuje výber dodávateľa manipulačnej techniky Rastislav Jány, Contract Logistics & Operational Excellence Manager PKZ Group.

Nasadenie rôznorodej techniky
Pri každom projekte špecifikuje PKZ Slovakia svoje požiadavky na manipulačnú techniku, ktorá musí spĺňať hlavne výkonnostné, kvalitatívne, bezpečnostné a environmentálne štandardy našej spoločnosti s vysokou mierou flexibility pre budúci rast. „Ďalej zohľadňujeme aj kompatibilitu používaných batérií a nabíjačov pri nákupe nových elektrických vozíkov, ako aj zostatkovú hodnotu pre prípadný odpredaj,“ približuje Rastislav Jány.
STILL SR tak podľa požiadaviek dodal flotilu, ktorá zahŕňala celkom deväť rôznych typov vozíkov. Išlo o jeden vozík RC 40-16 LPG, teda vysokozdvižný vozík s nosnosťou 1,6 t. súčasťou flotily bol i ručne vedený vysokozdvižný vozík EXV 12 s jedinečným ovládacím ojom OPTISPEED. „V závislosti od vzdialenosti medzi operátorom a vozidlom sa automaticky prispôsobí rýchlosť tohto ručne vedeného skladového pomocníka,“ hovorí Tomáš Ličko. Navyše, ovládacie prvky oja sú nielen vhodné pre ľavákov aj pravákov, ale vodič sa na ne nemusí pri obsluhe ani pozerať: všetky tlačidlá sa dajú vďaka svojmu tvaru odlíšiť hmatom. Okrem to sú, samozrejme, dosiahnuteľné jednou rukou aj bez potreby jej preloženia.
STILL dodal aj dva vysokozdvižné vozíky RX 50, ktoré sú vo svojej triede najkompaktnejšie elektricky poháňané trojkolesové vozíky s protizávažím s pohonom zadných kolies. Vozík RX 50 je vhodný hlavne na nakladanie a vykladanie nákladných automobilov, kontajnerov, vagónov a tiež aj na prepravu paliet v sklade. Dva regálové vozíky MX-X, ktoré sú vhodné do úzkych uličiek. Od 500 kg stúpa ich menovitá nosnosť v stovkových intervaloch. Maximálnu záťaž dosahujú až pri 1250 kg (teleskopická vidlica) a 1500 kg (otočná výsuvná vidlica).
Vozík s výsuvným stožiarom pre sediaceho vodiča FM-X vďaka aktívnej stabilizácii nákladu (ALS) uskutoční prepravu tovaru rýchlejšie. „Automatický vyrovnávací impulz zastaví rýchlo a efektívne vibrácie stožiaru, ktoré vznikajú vo veľkých výškach, vďaka tomu vieme skrátiť čas čakania pri regáli až o 80 percent. Výsledkom je výrazné zvýšenie rýchlosti manipulácie tovaru,“ vysvetľuje Tomáš Ličko. Vozík je schopný uskladniť tovar do výšky 13 m o váhe až 1000 kg.
Súčasťou dodanej flotily je aj vysokozdvižný vozík RX 20-16 a nízkozdvižný vozík ECU s nosnosťou 1600 kg.

Dodanie za šesť týždňov od objednania
Celý proces výberu a obstarania prebiehal veľmi hladko a bezproblémovo. „Pri samotnom došpecifikovaní objednávanej techniky nám prišla veľmi vhod konzultácia so zástupcom STILL priamo v našej prevádzke, kde sa doladili všetky detaily,“ konštatuje Rastislav Jány. Ako dodáva, partneri sú starostlivo vyberaní s predpokladom dlhodobej spolupráce. Do tejto skupiny patrí aj STILL, hlavne vďaka rôznorodému portfóliu ponúkaných produktov a služieb, profesionalite, flexibilite a servisným službám. „Aj vďaka produktom STILL sa nám podarilo eliminovať riziká súvisiace so zastaranou technikou a pri nových projektoch sa vieme spoľahnúť na kvalitné a efektívne produkty, poradenstvo a servisné služby na vysokej úrovni,“ tvrdí Rastislav Jány.
Predpokladaný dodací termín bol akceptovateľných 6-8 týždňov a nakoniec sa podarilo techniku doručiť a pripraviť na používanie v 6. týždni od objednania.
„V súčasnosti zohľadňujeme a využívame riešenia STILL pri všetkých našich nových projektoch. Využívame široké spektrum techniky od jednoduchých a univerzálnych manipulačných vozíkov, až po systémové vozíky s indukčným navádzaním. Táto technika ako aj príslušné služby STILL úplne zohľadňujú naše potreby, takže naša flotila a spolupráca so STILL sa bude určite rozširovať,“ poznamenáva Rastislav Jány. Dôkazom toho je aj objednávka ďalších štyroch kusov techniky. Ktoré budú dodané v najbližších dňoch.