21.07.2022

Spoločnosť STILL vybavila nový sklad Formaster

Odvetvie: Výroba zariadení a príslušenstva pre priemysel a domácnosti: zariadenia na úpravu vody (džbány, fľaše a filtre), nádoby na potraviny a grafitové ohrievače

Spoločnosť: Formaster Group so sídlom v Kielcach, Poľsko; vlastník týchto značiek: Dafi, SeeYoo, HexR

Výzva:
Efektívne využitie skladového priestoru a zabezpečenie spoľahlivej prevádzky vozového parku na manipuláciu s materiálom

Riešenie: STILL paletové regály s vozíkmi VNA schopnými ich efektívne prevádzkovať, komplexná implementácia vozového parku s technológiou Li-Ion a komplexná servisná zmluva

Produkty: Poradenstvo STILL v oblasti intralogistiky, dlhodobý prenájom so zmluvou Full Service, paletové regály, vozíky so systémom VNA STILL MX-X, vozíky so sklápacou plošinou pre obsluhu: STILL zdvíhací vozík EXV-SF a EXH-SF zdvíhací vozík, STILL OPX vychystávač objednávok a elektrický čelný vozík STILL RX 60

Spoločnosť Formaster Group, ktorá je okrem iného výrobcom produktov značky Dafi a jej vlastníkom, sa v spolupráci so spoločnosťou STILL rozhodla rozšíriť skladové a výrobné priestory a zmodernizovať intralogistický vozový park na základe technológie Li-Ion a riešení pre výškové sklady.

Spoločnosť Formaster Group je výrobcom zariadení a príslušenstva pre priemysel a domácnosti s viac ako 30-ročnými skúsenosťami na poľskom trhu, ktorého najznámejšou značkou sú filtre, džbány a fľaše Dafi. Spoločnosť, ktorá zamestnáva viac ako 450 ľudí, sa zameriava na inovácie, autonómiu výroby a minimalizáciu vplyvu svojej činnosti na životné prostredie. Rozšírením závodu, ktorý sa nachádza v Świętokrzyskom vojvodstve, spoločnosť hľadala ekologické a spoľahlivé intralogistické riešenia, ktoré by umožnili efektívne riadenie skladových priestorov. „Ochrana prírodného prostredia je jedným z kľúčových prvkov činnosti Formaster Group. Naše projekty a procesy sú premyslené s ohľadom na minimalizáciu uhlíkovej stopy,“ hovorí Maciej Bursztein, člen predstavenstva, riaditeľ pre rozvoj Formaster Group. „Interne recyklujeme priemyselný odpad, využívame obnoviteľné zdroje energie a udržiavame včelíny s celkovo miliónom včiel. S ohľadom na ekológiu vyberáme aj dodávateľov a riešenia internej dopravy. To bol dôležitý rozhodujúci faktor z hľadiska vybavenia skladu našej novej haly,“ dodáva.

Charakteristika lokality

V rámci investície bola postavená nová výrobná hala a 18-metrový sklad s vysokou výškou. Bola pripojená k existujúcemu závodu v Bilczi pri Kielcach, ale predstavuje samostatný systém plánovania výroby a nezávislé technologické linky. Zariadenie a zmena spôsobu výroby, ktorá sa vďaka nemu zaviedla, umožnili zvýšiť výrobný potenciál značky Dafi o takmer 200 %. Spoločnosť každoročne vyrobí desiatky miliónov filtrov, ktoré sa spolu s džbánmi a filtračnými fľašami dodávajú príjemcom v 30 krajinách Európy, Ázie a Severnej Ameriky. „Chceli sme, aby skladové zariadenie po rozšírení prispelo k zvýšeniu výrobnej kapacity nášho závodu. Z dlhodobého hľadiska sme hľadali nákladovo efektívne, ekologické a užívateľsky prijateľné riešenia. O pomoc pri ich výbere sme požiadali spoločnosť STILL Polska,“ informuje Maciej Bursztein. Výsledkom rozšírenia závodu sú zariadenia spoločnosti Formaster Group s celkovou kapacitou 10 000 paletových miest. Rozloha komplexu budov v Bilczi je viac ako 20 000 metrov štvorcových.

Aplikované riešenia

Ako vybavenie hlavného skladu novej haly spoločnosti Formaster Group boli navrhnuté vysoké paletové regály s výškou viac ako 13 metrov. Systém je navrhnutý pre 4 725 paletových miest. Ich obsluha je zverená vozíkom so systémom STILL MX-X, ktoré sa nezávisle pohybujú po indukčných linkách a sú vybavené systémom STILL Active Floor Compensation. „Systém aktívnej kompenzácie podlahy STILL AFC je inovatívne riešenie, ktoré namiesto tlmenia vibrácií stožiarov obmedzujúcich efektivitu vychystávania na horných policiach odstraňuje príčinu ich vzniku. Senzory systému zaznamenávajú relatívnu výšku kolies na nápravách bremena a automaticky v reálnom čase vyrovnávajú ich polohu. Výsledkom je, že rám vozíka je vždy vo vodorovnej polohe a stožiar je udržiavaný v dokonalej vertikálnej polohe. Jeho vibrácie sú znížené na minimum, čo sa prejavuje v efektívnom vykonávaní úloh prekládky,“ vysvetľuje Adrian Borończyk, obchodný poradca spoločnosti STILL Polska. Vozový park - získaný na základe dlhodobého prenájmu s podporou Full Service - tvoria vozíky STILL so sklápacou plošinou pre obsluhu: zdvíhací vozík EXV-SF a zdvíhací vozík EXH-SF, ako aj vychystávač objednávok STILL OPX a elektrický čelný vozík STILL RX 60. Všetky vozíky sú poháňané batériami Li-Ion.

Účinok implementácie

Použitý regálový systém umožnil efektívnu správu skladového priestoru a dobre vybraný vozový park vrátane riešení v technológii Li-Ion a komplexného servisu zabezpečil efektívnu prevádzku závodu. „Navrhnuté a spoločne vypracované riešenie STILL splnilo naše predpoklady a očakávania. Vysoké skladové regály umožňujú efektívne skladovanie takmer 5 000 paliet na dostupnom priestore. Systém vyrovnávania nerovností terénu zabezpečuje efektívnu prácu vozíkov, ktoré ich obsluhujú, a v investičnej fáze nám priniesol úspory súvisiace s výberom podlahy,“ vysvetľuje Maciej Bursztein. „Vodiči si pochvaľujú bezúdržbové lítiovo-iónové batérie a pohodlie ich nabíjania. Z hľadiska manažmentu nás presvedčila ich životnosť a možnosť ušetriť priestor, ktorý by pri použití staršej technológie zaberala miestnosť pre batérie. Dlhodobý prenájom s možnosťou plného servisu, v rámci ktorého nám bol vozový park poskytnutý, nám dáva istotu, že vozíky budú fungovať tak, ako majú - bez dodatočných nákladov na našej strane. S vykonaným rozšírením a modernizáciou sme spokojní. Hodnotíme ju pozitívne, a to tak z hľadiska nákladov, ako aj na základe vzťahov s prevádzkovateľmi,“ sumarizuje člen predstavenstva a riaditeľ pre rozvoj spoločnosti Formaster Group, vlastníka značky Dafi.