22.07.2022

Ako zefektívniť skladovú logistiku – spolupráca s DHL Logistics a najväčším výrobcom áut na Slovensku Volkswagen

Výzva: Zefektívnenie využitia skladovacích priestorov a procesov – DHL Logistics (Slovakia)a Volkswagen

Slovakia Riešenie: Kombinácia elektrických systémových a  vysokozdvižných vozíkov, mobilných regálov z dielne STILL, ktoré uľahčujú logistické procesy.

Produkty: Regálové zakladače MX-X, vysokozdvižné vozíky RX 20 a RX 60, vozíky s výsuvným stožiarom FM-X, ťažné súpravy prívesov, mobilné regále.

Spoločnosť STILL Slovensko už viac ako desať rokov aktívne spolupracuje s firmou DHL Logistics (Slovakia), v spolupráci s ktorou pomáha hľadať ideálne riešenia pre efektívne využívanie skladovacích a logistických priestorov u najväčšieho automobilového výrobcu u nás - Volkswagen Slovakia. Využíva na to celú flotilu vysokozdvižných vozíkov a iných zariadení vrátane osvedčených modelov STILL MX-X, FM-X, RX 20.

STILL spolupracuje na technickom zastrešení vnútropodnikovej logistiky Volkswagen Slovakia s divíziou DHL Logistics (Slovakia). Tá zabezpečuje logistiku všetkých produktov, ktoré má Volkswagen Slovakia vo svojom výrobnom programe. Ide o aktivity od riadenia nákladnej dopravy do závodu cez vyskladnenie tovaru až po nakládku dopravných prostriedkov späť k dodávateľom.

Závod v Bratislave sa priebežne rozrastá o výrobu nových modelov, aj preto kladie veľký dôraz na efektívne využitie skladových priestorov, optimalizáciu procesov a bezpečnosti pri práci.

Intralogistika so STILL-om

Logistika obrovských rozmerov, kde sa navyše musí dbať na presný čas, sa nezaobíde bez efektívneho využívania všetkých dostupných prostriedkov či skladovacích priestorov. STILL už od roku 2007 v spolupráci so spoločnosťou DHL Logostics (Slovakia) prináša vhodnú manipulačnú techniku a efektívne riešenia skladovania aj v rámci bratislavského výrobného závodu Volskwagen Slovakia. „Takáto dlhodobá spolupráca je vždy prejavom vzájomnej dôvery a pre nás je zároveň potvrdením, že dokážeme správne reagovať na neustále požiadavky významných partnerov a uspokojiť aj nároky automotive segmentu,“ hovorí o spolupráci obchodný riaditeľ STILL-u Marián Fábry. Dodáva, že najväčšou výzvou bolo zefektívnenie využitia skladovacích priestorov a optimalizácia procesov. V súčasnosti je to najmä snaha zachovať dlhodobú vysokú kvalitu služieb a servisu

Široký technologický záber

Bratislavský závod Volkswagen Slovakia využíva rôzne typy vozíkov, ktorých je dnes už viac ako sto. Ide o osvedčené modely MX-X, FM-X a RX 20. Najväčšie zastúpenie majú elektrické čelné vozíky RX 20, ktoré sa vyznačujú dynamickou akceleráciou, maximálnou rýchlosťou až 20 km/h a presnou manévrovateľnosťou. Využívané sú aj robustnejšie elektrické vozíky RX 60 s nosnosťou až do 8 ton. Tešia sa veľkej obľube vďaka vyváženému výkonu, ergonómii, schopnosti manévrovania a energetickej efektivite. Oba typy sa používajú najmä na vyskladňovanie tovaru priamo z kamiónov a zaskladňovanie do regálov.

Svoje uplatnenie vo veľkých skladoch našli aj vozíky s výsuvným stožiarom FM-X, ktoré vďaka aktívnej stabilizácii nákladu (ALS) umožňujú ešte rýchlejšiu prepravu. Ich automatický vyrovnávací impulz dokáže zastaviť vibrácie stožiaru, čím skracuje čas čakania pri regáli až o 80 percent.

V karosárni pre výrobu malých áut našli perfektné využitie inteligentné ťažné súpravy s elektrickými alebo hydraulickými rámami, ktoré zabezpečujú transport materiálu na výrobnú linku.

Špeciálne zakladače na mieru

STILL prostredníctvom DHL navrhol bratislavskému závodu Volkswagen Slovakia systémové zakladače MX-X, ktoré zaskladňujú a vyskladňujú tovar do vysokých regálov. Zadaním bolo dostať čo najviac paliet do haly s obmedzenou výškou, preto boli navrhnuté zakladače MX-X s výškou zdvihu až do 11 metrov. „Tieto vozíky sú v tzv. poloautomatickom režime. Umožňujú obsluhe rýchlo a efektívne prejazd na konkrétnu skladovú pozíciu a v spolupráci s warehouse management systémom uľahčujú prácu a zvyšujú rýchlosť manipulácie aj celkovú bezpečnosť v sklade. Batérie týchto vozíkov sa počas práce v uličke regálového systému permanentne nabíjajú a tým šetria čas potrebný k výmene batérií, ako aj náklady na vybudovanie a prevádzku nabíjacích pozícií,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ STILL-u Marian Fábry.

Regály presne podľa potrieb

Každý sklad má svoje špecifiká, a preto STILL klientom poskytuje zakladače vyrábané na mieru presne podľa ich požiadaviek. Špecialisti STILL-u kladú vždy dôraz aj na efektivitu práce. Žiadaným riešením od spoločnosti STILL pre veľké skladovacie priestory sú mobilné regály, ktoré sa do skladov umiestňujú tak, aby tam zapadli s dôslednou presnosťou. Každý mobilný regálový a skladovací systém dokáže v porovnaní s konvenčnými paletovými systémami zväčšiť kapacitu viac ako dvojnásobne a sekundárne vedie k zníženiu nákladov na osvetlenie, vykurovanie alebo chladenie. Premyslené sú aj funkčne - koľajnice sú nerušivo zabudované v betónovej podlahe a o bezpečnosť sa stará svetelný systém, ktorý sa aktivuje akonáhle sa zariadenie začne pohybovať.

Servis priamo na mieste

Servis manipulačnej techniky a ostatných zariadení od značky STILL, ktoré sa využívajú v prevádzkach Volkswagen Slovakia, zabezpečuje STILL priamo na mieste, teda má svoje servisné miesto v priestoroch výrobnej prevádzky. „Zamestnanci STILL-u pracujú vo vyčlenených priestoroch určených pre servisnú činnosť ktoré sú plnohodnotne vybavené a spĺňajú prísne požiadavky na kvalitu práce a bezpečnosti,“ dodáva Marian Fábry zo STILL.