14.08.2019

Spoločnosť MD sa rozhodla pre technológiu Li-Ion a objednalo 115 nových nízkozdvižných vozíkov STILL.

Efektivita a trvalá udržateľnosť

Odvetvie: Maloobchod/logistika v potravinárskom priemysle

Spoločnosť: Hlavné sídlo: Gricignano di Aversa. Viac ako 780 pobočiek v Taliansku, viac ako 7 000 zamestnancov, obrat viac ako 2,5 miliardy EUR (2018).

Výzva: Podpora cieľov trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti využívaním účinnejších a efektívnejších technológií.

Riešenie: Dôsledné používanie technológie Li-Ion.

Produkty STILL: Nízkozdvižné vozíkySTILL EXU 15/16 a STILL ECH 12, vysokozdvižné vozíky s výsuvným zdvíhacím zariadením STILL FM-X 14

Talianska spoločnosť MD S.p.A. sa chce v budúcnosti zamerať na technológiu Li-Ion. Rozhodujúcim faktorom bol okrem iného úspešný test v mraziarni – vozíky STILL s Li-Ion batériami sa ukázali ako presvedčivé.

Spoločnosť MD S.p.A., významný hráč na talianskom veľkoobchodnom trhu, si objednala 100 nízkozdvižných vozíkov STILL EXU 15/16 a 15 nízkozdvižných vozíkov STILL ECH 12 s technológiou Li-Ion. Nové vozíky by mali v spoločnosti MD posilniť veľkú flotilu, ktorú tvorí približne 2 200 vozíkov STILL. Spoločnosť STILL je už mnoho rokov výhradným dodávateľom skupiny MD a jej dcérskych spoločností v celom Taliansku. Rozhodujúcim faktorom pre novú spoluprácu boli vynikajúce výsledky testovania štyroch vysokozdvižných vozíkov STILL FM-X 14 v chladiarenskom sklade s riadenou teplotou v hlavnom distribučnom centre v Gricignano di Aversa (CE).

Skupinu MD Group založil v roku 1994 v Caserte Patrizio Podini – dnes má viac ako 780 pobočiek po celom Taliansku, viac ako 7 000 zamestnancov a obrat viac ako 2,5 miliardy EUR (2018). Trvale udržateľný rozvoj je jednou zo základných hodnôt spoločnosti MD – napríklad hlavné sídlo v Gricignano di Aversa je vybavené moderným fotovoltaickým systémom s 9 720 solárnymi modulmi.

Technológia Li-Ion bola podrobená prísnym testom v distribučnom centre MD v Gricignano di Aversa: v sklade s mraziarňou na čerstvé a mrazené výrobky. Nasadenie pri veľmi nízkych teplotách je pre mnohé vozíky veľkou výzvou, ktorá okrem iného ovplyvňuje výkon vozíka a zaťažuje tesnenia a batérie. Testovanie vykonané spoločnosťou MD bolo prvým svojho druhu v Taliansku. Výkonnosť testovaných vysokozdvižných vozíkov STILL s výsuvným zdvíhacím zariadením sa ukázala ako vynikajúca: Počas 180 dní nasadenia batérie schválené na prevádzku pri teplotách od +60° do -35° nevykazovali žiadny pokles výkonu a poskytovali optimálny výkon napriek nízkym teplotám a intenzívnemu používaniu.

Technológia Li-Ion však ponúka ešte viac výhod: Najmä v letných mesiacoch, keď sa zvyšuje dopyt po čerstvých a mrazených potravinách, môžu vozíky vďaka svojej vyššej dostupnosti pokryť sezónne špičky. Vďaka možnosti rýchleho dobíjania možno Li-Ion batérie dobiť až na 80 % ich kapacity počas prestávky alebo výmeny zmeny. Vozík tak možno používať v trojzmennej prevádzke bez výmeny batérie, čo prináša veľkú úsporu času a nákladov.

Vozidlá vybavené technológiou LI-Ion vyvinutou spoločnosťou STILL sa ukázali ako vynikajúca voľba: Vďaka úplne bezemisnej prevádzke sú batérie ideálne na použitie v logistike potravín a možno ich používať a nabíjať kdekoľvek – bez špeciálnych nabíjacích staníc.

Na základe pozitívnych skúseností a úspešnej testovacej fázy sa spoločnosť MD S.p.A. rozhodla objednať celkovo 115 nových nízkozdvižných vozíkov. Budú sa používať v pobočkách skupiny MD, kde by sa odteraz mali používať len vozíky s batériami LI-Ion.

„Vynikajúce výsledky testov vozíkov STILL s batériami LI-Ion nás presvedčili, aby sme prešli na túto technológiu,“ vysvetľuje Stefano Paolone, riaditeľ logistiky MD S.p.A. „Kombinujú vynikajúci výkon pri akomkoľvek využití s vysokou účinnosťou. Ďalšou výhodou je, že vozíky s batériami LI-Ion neprodukujú žiadne emisie, čo je pre spoločnosť MD veľmi dôležité. Trvale udržateľný rozvoj je jedným z našich hlavných cieľov.“