25.07.2022

Sklad firmy Dedoles funguje ako hodinky. Vďaka špičkovým riešeniam s dôrazom na bezpečnosť

Vyzdvihuje aj kvalitu bezpečnostných systémov

Výzva: Dnes už veľmi známa značka Dedoles vznikla v roku 2011, kedy začala podnikať online a predávať oblečenie rešpektujúce prírodu a ľudí. V roku 2021 sa firma sťahovala do nových skladových priestorov v Senci o rozlohe 15-tisíc m² a potrebovala vystavať nanovo intralogistické procesy a vybaviť novú skladovú prevádzku manipulačnou technikou.

Riešenie:
Experti STILL navrhli pre spoločnosť Dedoles poloautomatické riešenie zaskladňovania s navigáciou Optispeed na konkrétne zaskladňovacie a vyskladňovacie miesto a s prepojením systému Warehouse Management System.

Produkty: systémové vozíky MX-X v poloautomatickom prevedení s navigáciou Optispeed a prepojením s  WMS (Warehouse Management System),regálový zakladač FM-X, ručne vedené vozíky EXD-SF s plošinou na státie, čelný elektrický vozík RX 20-14C 

Etablovaná a známa značka Dedoles podniká v oblasti odevného priemyslu, vyrába a predáva svoju vlastnú značku oblečenia s dôrazom na rešpektovanie ekologických princípov a ľudí. V roku 2021 sa presťahovala do veľkého priestoru o rozlohe až 15-tisíc m², ktorý sa nachádza v meste Senec neďaleko Bratislavy. Vtedy firma Dedoles oslovila viacerých dodávateľov intralogistických riešení a manipulačnej techniky, a po vyhodnotení viacerých faktorov sa rozhodla pre spoločnosť STILL Slovensko.

Najväčšia výzva – nerovná podlaha

STILL dostal úlohu technicky posúdiť plánované riešenie skladu s veľmi úzkymi uličkami a navrhnúť vhodnú techniku, ktorá maximálne zefektívni a zoptimalizuje procesy naskladňovania a vyskladňovania tovaru s prihliadnutím na podmienky v už existujúcom sklade v Senci.

Experti STILL navrhli pre spoločnosť Dedoles poloautomatické riešenie zaskladňovania s navigáciou Optispeed na konkrétne zaskladňovacie a vyskladňovacie miesto a s prepojením systému Warehouse Management System (WMS). Projekt sa podarilo úspešne zrealizovať.

Najväčšou výzvou v intralogistickom riešení pre Dedoles bola nerovnosť podláh v skladovej prevádzke. Odborníci STILL preto ako najlepšie riešenie zvolili systémové vozíky MX-X v poloautomatickom režime, ktoré sú vhodné do úzkych uličiek, a ktorých asistenčný systém vyrovnáva nerovnosti podlahy s minimalizovaním výkyvov stožiara. Popritom umožňuje takmer maximálnu rýchlosť bez výrazných obmedzení.

Automatizácia v praxi zvyšuje aj bezpečnosť

Po realizácii základných intralogistických riešení, vďaka ktorým sa zabezpečila efektívna prevádzka skladu, prišla druhá fáza projektu. Spoločnosť STILL dodala ďalšie elektrické vozíky prepojené so skladom, ktoré slúžia na vykladanie kamiónov, dovoz a odvoz paliet z centrálneho skladu a distribúciu na predajné miesta.

Zaujímavosťou projektu pre Dedoles je automatická navigácia do pozície v dvoch procesoch. WMS informuje vozík, ako má zastaviť podľa toho, či ide vziať paletu, alebo ide vodič vychystávať tovar. Rýchlosť a zdvih systémových vozíkov novej generácie je riadená automaticky, operátorovi teda stačí používať len tlačidlo jazdy. Navyše sú vozíky vybavené PSA skenermi pre zvýšenie bezpečnosti v uličkách. Ak by skener zaznamenal človeka, vozík automaticky spomalí a zastane.

Riešenia STILL splnili očakávania

Spoločnosť Dedoles hodnotí spoluprácu so značkou STILL pozitívne – vozíky doplnili zabehnuté automatizované procesy v sklade, tiež priniesli svoje vlastné automatizované riešenie a zjednodušili celý proces naskladňovania a vyskladňovania. Za pridanú hodnotu označila zvýšenie bezpečnosti prostredníctvom PSA skenerov a stabilizačných systémov zabudovaných vo vozíkoch. Zároveň spoločnosť Dedoles ocenila celkový hladký priebeh spolupráce so značkou STILL – od začiatku nastavovania spolupráce, cez dodanie samotného produktu až po starostlivosť a rýchle riešenia v už zabehnutom procese.