25.02.2019

Reisser. Rýchle dodanie.

Odvetvie: Špecializovaný predajca kúpeľňového vybavenia, inštalatérskych a vykurovacích zariadení

Spoločnosť: 49 pobočiek, najmä v juhozápadnom Nemecku. Viac ako 1 800 zamestnancov

Výzva: Nový centrálny sklad v Böblingene pre 28 000 položiek. Najväčšia investícia v histórii spoločnosti.

Riešenie: Úspora miesta pomocou kompaktného skladu s kanálovými regálmi. Prepojená IT infraštruktúra a SAP EWM (Extended Warehouse Management) pre optimálne materiálové toky.

Produkty: Paletový sklad s vysokými regálmi, konzolový sklad s regálmi na dlhé bremená, flotila vertikálnych vychystávacích vozíkov EK-X a vysokozdvižných vozíkov FM-X s výsuvným zdvíhacím zariadením.

S cieľom zlepšiť svoju pozíciu na trhu investovala spoločnosť Reisser AG, veľkoobchodný dodávateľ sanitárneho vybavenia, vykurovania a klimatizácie, do centrálneho skladu svojho sídla v Böblingene dvojcifernú sumu v eurách. Pre rastúce online B2B podnikanie umožňuje plne prepojená IT infraštruktúra optimálne riadenie a sledovanie materiálových tokov. Na obsluhu paletových a konzolových regálov bolo zakúpených 32 nových elektrických vozíkov STILL. Objednávky zo širokého sortimentu tovaru sa budú montovať pomocou úzkych vertikálnych vychystávacích vozíkov EK-X. V tej istej regálovej uličke sa bude doplňovanie koordinovať súčasne s obratnými vysokozdvižnými vozíkmi FM-X s výsuvným zdvíhacím zariadením z viac ako 13 metrov vysokých úrovní stohovania.

Centrálny sklad stanovuje nové referenčné hodnoty

Nový centrálny sklad je najväčšou investíciou v histórii spoločnosti. Druhá časť stavby bola dokončená v roku 2019. Veľa miesta sa ušetrí vďaka úložnému kanálu pre malé diely. Je tu uložená približne tretina z 28 000 položiek. Okrem toho sú veľké a objemné predmety umiestnené v niekoľkých vysokých paletových regáloch a v konzolovom regáli na dlhé predmety. Riaditeľ logistiky v novom centrálnom sklade v Böblingene, Timo Zgubinski: „Riadime kompletný tok materiálu vrátane vnútropodnikovej prepravy do expedičných priestorov na nakladacích rampách nákladných vozidiel pomocou flotily manipulačnej techniky STILL. Flotila dokáže dynamicky reagovať na nárasty objednávok, najmä v porovnaní so špeciálnymi skladovými a prepravnými zariadeniami. Zatiaľ sa nám darí každý večer pripraviť všetky objednávky na nakládku do expedičného priestoru.“ Zdvojnásobenie skladovej kapacity a zavedenie digitalizácie tiež mnohonásobne zlepšilo kvalitu dodávok. 17 pobočiek alebo 52 špecializovaných predajní tak bude aj v budúcnosti dostávať svoje dodávky načas. Okrem toho rodinná spoločnosť otvorila prezentačnú budovu, ktorá stanovuje nové kritériá.

Súčasné riadenie vychystávania a doplňovania

Zóny vychystávania v paletových skladoch sú rozdelené do troch skupín výrobkov: odpadová voda, vykurovanie a keramika. Na hornom poschodí skladu sa nachádza zmiešaná zóna pre ľahšie položky, ako sú sprchové zásteny, izolačný materiál alebo ľahké plastové vane. Pri veľkých dodávkach je potrebné čo najrýchlejšie naložiť nákladné vozidlá s veľkým počtom sanitárnych predmetov. Maximálna flexibilita je preto kľúčová nielen pri vychystávaní, ale aj pri riadení doplňovania. Oba procesy skladovania sa preto musia vykonávať súčasne.

Nová dimenzia vo vychystávaní

S rastúcim objemom online obchodov B2B sa namiesto celých paliet čoraz častejšie vychystávajú menšie objemy z palety. Riaditeľ logistiky potvrdzuje: „Približne 70 percent všetkých objednávok na vychystávanie má len jednu pozíciu položky. Tie sa však často objednávajú vo väčšom počte.“ S rýchlosťou jazdy až 13 km/h a rýchlosťou zdvíhania až 0,4 m/s predstavujú vychystávacie vozíky EK-X nový rozmer efektívnej manipulácie s tovarom. Vďaka voliteľnému systému OptiSpeed sa kompaktný skladový pomocník vždy pohybuje maximálnou možnou rýchlosťou – bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť jazdy. Okrem toho vozíky EK-X poskytujú dokonalý výhľad v každej jazdnej situácii. Intuitívna ovládacia konzola s individuálnym polohovaním zabezpečuje efektívnu prácu v akejkoľvek výške vodiča. Energeticky úsporné svetlomety LED s dlhou životnosťou poskytujú vynikajúcu viditeľnosť. Okrem toho režim účinnosti Blue-Q šetrí až desať percent energie. Rôzne možnosti vybavenia kabíny vodiča, ako napríklad optimálne sklopné bočné zábrany, zabezpečujú ľahší prístup k tovaru. Vďaka vychystávacím vozíkom EK-X sa počet ručne vychystaných objednávok zvýšil na 3 000 procesov vychystávania za deň. V centrálnom sklade sa vychystáva len zo spodných políc. 14 vychystávacích vozíkov EK-X má preto maximálnu výšku uchopenia 6,35 metra. V hornej časti sú dokonca rezervy. Vďaka modulárnemu princípu môže spoločnosť STILL s vertikálnymi vychystávacími vozíkmi EK-X dosiahnuť maximálnu výšku uchopenia 12 metrov v pravom slova zmysle.

Väčšia flexibilita v sklade s úzkymi uličkami

V systéme SAP EWM (Extended Warehouse Management) sú vychystávacie priehradky v spodných radoch regálov priradené k pevným skladovým miestam. Okrem toho riadenie skladu SAP vždy určuje optimálnu výšku skladovania v horných radoch regálov. V skladoch so širokými uličkami sú uličky s regálmi široké najmenej 3,68 metra. Vychystávanie a dopĺňanie je preto možné súčasne. Dva vysokozdvižné vozíky s výsuvným zdvíhacím zariadením FM-X 20 sa používajú na obsluhu až 13 m vysokých úrovní stohovania na prízemí – ďalší na hornom poschodí.

Prednastavená výška a aktívna stabilizácia zaťaženia zvyšujú výkon vychystávania

Aby bolo možné umiestniť objemný tovar do regálov na doplnenie, spoločnosť STILL naprogramovala 99 úrovní priehradiek, ktoré podporujú systém prednastavenia výšky Easy Target. Výškovú predvoľbu môžete jednoducho zadať na displeji FM-X. Vidlica sa potom automaticky zastaví v nastavenej polohe. Bočná kamera na vidliciach modelu FM-X 20 dokáže aj pri výške 13 metrov pohodlne stohovať palety s hmotnosťou až 400 kg. Okrem toho počas nakladania aktívny systém stabilizácie zaťaženia ALS od spoločnosti STILL rozpoznáva kývanie stožiara a účinne ho znižuje riadením hydrauliky. Spolu s predvoľbou výšky tak efektívne šetríte čas. Pointa je, že tým sa zvyšuje výkon vozíka FM-X pri vychystávaní.

Zhrnutie

 

Efektívne, flexibilné a rýchle skladové procesy sú kritickými faktormi úspechu v konkurenčnom prostredí a vzhľadom na rastúci online obchod B2B. V centrálnom sklade v Böblingene je rozhodujúca maximálna flexibilita paletových skladov so širokými regálmi, a to nielen pri vychystávaní, ale aj pri dopĺňaní. Oba procesy skladovania preto vykonávajú súčasne vertikálne vychystávacie vozíky EK-X a vysokozdvižné vozíky FM-X s výsuvným zdvíhacím zariadením. Vďaka optimálnemu riadeniu a sledovaniu materiálových tokov môžu zákazníci v oblasti remeselnej výroby a výstavby zariadení neustále sledovať stav svojich objednávok prostredníctvom aplikácie v smartfóne.