15.02.2022

Migros inšpirovaný poslednou generáciou autonómnych horizontálnych vychystávačov objednávok

Migros Verteilbetrieb AG

Odvetvie: Logistika (skladovanie, balenie a distribúcia nepotravinových, textilných a mrazených výrobkov)

Spoločnosť: Centrálni logistickí partneri spoločnosti Migros. Viac ako 1 600 zamestnancov.

Výzva: Neustále rastúci online obchod si vyžaduje logistické rozšírenie a reorganizáciu.

Riešenie: Konzultácia a vývoj optimálnej koncepcie skladovania pre celé distribučné centrum. Použitie skladového systému pick-by-voice v kombinácii s autonómnymi horizontálnymi vychystávačmi objednávok STILL OPX iGo neo.

Vzhľadom na pokračujúci rast online obchodu švajčiarskeho maloobchodného reťazca Migros potrebovala logistika spoločnosti naliehavo rozvoj a reorganizáciu. Vzhľadom na túto skutočnosť spoločnosť Migros Verteilbetrieb AG (MVB) v rámci rozšírenia automatizovala celú nepotravinovú oblasť manuálnej logistickej prevádzky. Pre celé distribučné centrum bola navrhnutá optimalizovaná koncepcia skladovania založená na multikanálovom riadení obchodu a elektronického obchodu. Položky, ktoré nie je možné automatizovať, sa vychystávajú ergonomicky, rýchlo a hospodárne pomocou efektívnych skladovacích systémov pick-by-voice a autonómnych vozíkov OPX iGo neo od spoločnosti STILL.

200 miliónov prepravných jednotiek ročne

Ako najväčšia logistická operácia švajčiarskeho maloobchodného reťazca zásobuje MVB približne 900 supermarketov Migros. Online objednávky produktov, náhradných dielov alebo príslušenstva, ako je napríklad sortiment nábytku Micasa, doručuje služba MVB Home Service na akúkoľvek adresu. Vďaka rozšíreniu a reorganizácii celej logistickej platformy MVB rýchlejšie a efektívnejšie spravuje približne 105 000 položiek, a to aj v sektoroch nepotravinových výrobkov, logistiky mrazených potravín a textilu. Ročne sa takto prepraví približne 200 miliónov prepravných jednotiek. Na uskladnenie obrovského sortimentu sa využíva približne 266 000 paletových skladov vo výškových skladoch so šiestimi rôznymi teplotnými zónami od -26 °C do 25 °C. Okrem toho sa v logistike s pridanou hodnotou zhromažďujú, označujú, balia, prenášajú alebo dočasne skladujú multibalenia, displeje a darčekové balíčky a vyvíjajú sa inovatívne riešenia.

Efektívne vychystávanie objednávok pomocou funkcie pickby-voice

Položky, ktoré nie je možné automaticky zostaviť do zásielky, sa zostavujú, vyberajú a distribuujú prostredníctvom ručného vychystávania. Ide predovšetkým o objemné, stlačiteľné a chúlostivé položky z oblastí, ako sú hračky, záhradné doplnky, elektronika, čistiace prostriedky alebo toaletný papier. Vychystávač objednávok dostáva úlohy prostredníctvom automaticky generovaného počítačového hlasu v systéme pick-by-voice. Skladovací a vyhľadávací stroj a valčekový dopravník rýchlo prepravujú uložený tovar na vychystávaciu stanicu prostredníctvom hlasového vstupu. Osoba potvrdí dokončenie pomocou svojho hlasu. Vďaka tomu, že má vychystávač voľné obe ruky, môže rýchlejšie a efektívnejšie spracovať objednávky. Manfred Walther, vedúci prevádzky: "So skladovým systémom pick-by-voice a autonómnymi vozíkmi STILL máme k dispozícii najmodernejšiu technológiu, ktorá nám bude užitočná, keď budeme čeliť výzvam blízkej budúcnosti."

OPX iGo neo sa dokonale hodí na vychystávanie

OPX iGo neo je vozík, ktorý autonómne nasleduje zamestnancov v uličke počas procesu vychystávania objednávok. Pomocou intuitívneho diaľkového ovládania možno nastaviť ideálnu polohu vozíka na vychystávanie objednávok, t. j. na začiatku, v strede alebo na konci paliet na vozíku. Vozík OPX iGo neo sa vďaka asistenčnému režimu zastaví v ideálnej polohe na vychystávanie objednávok. Vozík STILL je vždy v ideálnej polohe pre obsluhu. Umožňuje mu plne sa sústrediť na prácu a pohodlne vrstviť vychystávané položky na palety.

Individuálne vychystávanie objednávok s autonómnymi vozíkmi

Zamestnanci si môžu individuálne nastaviť vzdialenosť vozíka od regálu a vďaka týmto špecifickým úpravám preferencií obsluhy je možné individuálne vychystávať objednávky. Jazda v kolóne je možná aj v hustej premávke. Zamestnanci môžu kedykoľvek plynule prepínať medzi režimom autonómnej asistencie a manuálnym režimom. Hneď po nastúpení na plošinu operátora sa vozík automaticky prepne do manuálneho režimu.

Zvýšená bezpečnosť v sklade

Bezpečnostný laserový skener na predchádzanie kolíziám v režime autonómnej asistencie a v manuálnom režime zabezpečuje zvýšenú bezpečnosť v prostredí skladu. Inteligentná interakcia medzi človekom a strojom pomáha predchádzať nehodám a škodám spôsobeným nárazom. V režime asistencie sa OPX samostatne vyhýba nekritickým prekážkam a jemne zastavuje pred kritickými prekážkami. Christian Russo, zamestnanec spoločnosti MVB zodpovedný za vychystávanie objednávok, zdôrazňuje: "Za zmienku stojí aj LED signalizačná jednotka OPX. Ukazuje všetkým operátorom, či OPX pracuje v autonómnom asistenčnom režime alebo je riadený manuálne. Okrem toho dokáže pohyb laserových svetelných bodov okamžite identifikovať, aká je orientácia regálu - ľavá strana, stred alebo pravá strana. To jasne ukazuje, ako sa autonómny vozík orientuje".

Inovatívne uvedenie do prevádzky vďaka autonómnemu prepínaniu strán

Jednou z inovácií je vyberanie v poradí Z, t. j. prepínanie na správnu stranu pri vychystávaní položiek v uličke. OPX dokáže autonómne prepínať strany regálu buď diaľkovým ovládaním, alebo pomocou asistenčného kľúča na príslušnej strane vozíka. Po dokončení prepnutia sa vozík sám zorientuje podľa tvaru regálu na zvolenej strane.

Vylepšené sledovanie pohybu prostredníctvom hybridného sledovania

Vďaka hybridnému sledovaciemu systému v režime autonómnej asistencie sa výrazne zlepšilo rozpoznávanie operátora. Kombinácia dvoch systémov sledovania pohybu snímačov, jedného prostredníctvom lasera na vozíku a druhého prostredníctvom rádia na diaľkovom ovládači, umožňuje zariadeniu OPX sledovať polohu zamestnanca na princípe one-on-one. To znamená, že vozík spoľahlivo reaguje na svojho operátora a jeho okolie. Na druhej strane zabezpečuje, že používanie OPX je spoľahlivé a bezpečné, a to aj pri intenzívnej premávke v uličke. Rolf Urech, projektový manažér / priemyselné vozíky: "Zo všetkých vozíkov na trhu, ktoré sme testovali, je OPX iGo neo najvyvinutejší. Rozmanitosť možností, ktoré ponúkajú autonómne horizontálne vychystávacie vozíky STILL, na nás urobila dojem." Po fáze komplexného testovania bolo zakúpených 27 vozíkov.

Autonómne procesy šetria čas a energiu

Inteligentné rozpoznávanie a situačná reakcia na dynamické a statické objekty, ako aj na ľudí šetrí čas aj energiu. Výrazne sa skrátili vzdialenosti chôdze s nákladom a pri výstupe a zostupe počas vychystávania objednávok sa ušetrilo až 75 % času.

Zhrnutie

Plynulý prechod z režimu autonómnej asistencie na manuálne ovládanie znamená, že používanie zariadenia OPX iGo neo od spoločnosti STILL je efektívne všade tam, kde je potrebné použiť strednú cestu medzi plnou automatizáciou a tradičným skladom. Nie je potrebné vynaložiť úsilie na implementáciu, ako napríklad naprogramovanie trás alebo prispôsobenie prostredia skladu, ako aj IT infraštruktúry, napríklad siete WiFi. "OPX je presne prispôsobený našim požiadavkám. Režim asistencie vodiča nám otvoril celý rad možností na uľahčenie každodennej činnosti, pričom okamžitým výsledkom je vyššia produktivita a menej chýb pri vychystávaní," zdôrazňuje Manfred Walther. Rolf Urech dodáva: "V spoločnosti STILL prebieha fantastická spolupráca, na ktorej môžeme určite ďalej stavať a odporúčať ju ostatným."