23.07.2019

Hollander Barendrecht. Prechod na lítium-iónovú technológiu.

Odvetvie: Obchod s potravinami.

Výzva: Distribúcia čerstvého tovaru a zásobovanie 260 prevádzok. Stohovanie až 17 000 paliet týždenne. Expedícia približne 1,5 milióna obalov v približne 30 000 kolesových kontajneroch.

Riešenie: Kombinácia technológií pre maximálnu dostupnosť – kombinácia nízkozdvižných vozíkov s lítium-iónovou technológiou (flexibilné nabíjanie) a elektrických vysokozdvižných vozíkov s vymeniteľnou batériou (maximálny výkon prekládky).

Produkty: Nízkozdvižné vozíky EXU, nízkozdvižné vozíky EXU-S s plošinou pre vodiča a elektrické vysokozdvižné vozíky RX 20-16C (kompaktná verzia)

Spoločnosť STILL nedávno dodala logistickej spoločnosti Hollander Barendrecht 23 nových manipulačných strojov. Spoločnosť distribuuje čerstvé potraviny do všetkých supermarketov PLUS v Holandsku. Väčšina flotily bola vybavená lítium-iónovými batériami. Bezúdržbová technológia sa vyznačuje maximálnou dostupnosťou, ktorá je predpokladom intenzívneho používania.

 

Spoločnosť Hollander Barendrecht ako logistická spoločnosť zabezpečuje skladovanie, správu a distribúciu čerstvých a chladených výrobkov okrem iného pre všetky supermarkety PLUS v Holandsku. Distribučné centrum denne zásobuje 260 obchodov čerstvým tovarom. Osemdesiat z týchto predajní dostáva dvojité dodávky – spolu 110 trás denne. Spoločnosť Hollander dôveruje spoločnosti STILL už mnoho rokov. „Celkový prístup je pre nás kľúčový – od proaktívnej podpory a individuálneho poradenstva až po spoľahlivú techniku a odborný servis,“ vysvetľuje Bart van Hengel, vedúci tímu pre príjem tovaru.

Opäť STILL

Pre Barta van Hengela je samozrejmé, že aj súčasná obnova flotily sa uskutočnila v spolupráci so spoločnosťou STILL. „Keď vypršala nájomná zmluva na predchádzajúce manipulačné zariadenia, prirodzene sme vyhlásili výberové konanie a podrobne sme preskúmali ponuky viacerých dodávateľov. Aj tentoraz nás najviac zaujala ponuka spoločnosti STILL,“ pokračuje. Celkovo bolo dodaných 15 elektrických nízkozdvižných vozíkov – 3 nízkozdvižné vozíky s plošinou pre vodiča (EXU-S) a 12 ručne vedených modelov EXU – a 8 elektrických vysokozdvižných vozíkov (RX 20-16C).

Dostupnosť je ukážková

Pracovná záťaž v spoločnosti Hollander Barendrecht je intenzívna. Práca prebieha nepretržite v siedmich zmenách. V distribučnom centre čerstvých potravín sa každý týždeň naloží 16 000 až 17 000 paliet a na približne 30 000 kolesových kontajneroch sa vyexpeduje 1,5 milióna baliacich jednotiek (pre kusový tovar). „Cieľom je včasné a kompletné zásobovanie supermarketov. Dostupnosť vozíkov je veľmi dôležitá, takže spoľahlivosť bola na našom zozname priorít na prvom mieste,“ hovorí Bart van Hengel.

„Naše skúsenosti nás naučili, že spoločnosti STILL môžeme v tomto smere úplne dôverovať. Myslia s orientáciou na riešenie a rýchlo. Priamy kontakt s našimi kontaktnými osobami a trvalo pridelenými technikmi podporuje rýchlosť a prevádzkyschopnosť.“

Lítium-iónová technológia

Spoločnosť Hollander Barendrecht dosahuje maximálnu dostupnosť tým, že všetky nízkozdvižné vozíky vybavila lítiovo-iónovou technológiou. Nízkozdvižné vozíky a nabíjačky sú umiestnené medzi bránami distribučného centra. Tam, kde sa používajú. „Vodič nákladného auta vykladá tovar sám. Keď vodič skončí, pripojí nízkozdvižný vozík k nabíjačke. To je skvelá vlastnosť lítium-iónovej technológie – batériu možno kedykoľvek dobiť bez toho, aby sa to prejavilo na jej výkone, takže je vždy k dispozícii dostatok energie,“ vysvetľuje Bart van Hengel. „Dostupnosť sa výrazne zlepšila a dobíjanie presvedčivo zvýšilo našu produktivitu.“

„Najlepšie riešenie“

Nové vysokozdvižné vozíky sú vybavené konvenčnými olovenými akumulátormi s tekutým elektrolytom. „Vyskúšali sme aj možnosť vybaviť vysokozdvižné vozíky lítium-iónovými batériami. Ukázalo sa však, že intenzívne a prakticky nepretržité nasadenie ponecháva príliš málo času na nabíjanie. Nasadenie vysokozdvižných vozíkov tiež nie je tak vysoko centralizované, čo nám sťažuje sledovanie dobíjania batérií. Okrem toho máme dobré skúsenosti s bočnou výmenou batérie. Z hľadiska bezpečnosti aj ergonómie je to pre nás zatiaľ najlepšie riešenie,“ vysvetľuje vedúci tímu.

Kompaktná verzia zvyšuje bezpečnosť

Nové vysokozdvižné vozíky sú vybavené ergonomickou lakťovou opierkou a integrovaným ovládacím joystickom, farebným displejom a pohodlným sedadlom. Bezpečnosť práce zvyšuje výstražné svetlo SafetyLight, ktoré je integrované v ochrannej strieške a optimalizovaná viditeľnosť.

Bart van Hengel: „Bezpečnosť je pre nás najvyššou prioritou. Dbáme na to neustále, a to tak pri vybavovaní skladu, ako aj v pracovných zmluvách, ktoré uzatvárame s našimi zamestnancami. Samozrejme, tento aspekt zohľadňujeme aj pri obstarávaní novej techniky.“

S ohľadom na bezpečnosť sa spoločnosť Hollander rozhodla pre veľmi kompaktný model RX 20-16C. Polomer otáčania tohto vysokozdvižného vozíka je o 13 cm menší ako pri štandardnom modely RX 20-16. „Vysokozdvižný vozík je obratnejší a manévrovanie v úzkych uličkách – so šírkou od 2,90 m – je oveľa jednoduchšie. Tým sa minimalizujú škody spôsobené nárazom do prekážky,“ hovorí Bart van Hengel. „Pevné bočné steny nízkozdvižných vozíkov s plošinou navyše výslovne nútia vodičov, aby sa držali v obrysoch vozíka. Tým poskytujeme našim zamestnancom dodatočnú ochranu. Tým sa výrazne znižuje riziko úrazov pri zrážke a poranení členkov.“

Záruka na batérie

Spoločnosť Hollander Barendrecht zakúpila nové manipulačné zariadenie na 72-mesačný lízing vrátane zmluvy o údržbe a záruky na batérie. „Táto záruka na batérie sa vzťahuje na konvenčné batérie s kvapalným elektrolytom aj na lítium-iónové batérie. Ak batéria neočakávane zlyhá, spoločnosť STILL vám dodá náhradnú batériu. Záruka významne prispieva k dôvere, ktorú máme vo výrobky a nášho partnera,“ uzatvára Bart van Hengel.